List Of School Councils and School Boards

Note: This list includes the names of those we have been advised about as School Council members for the 2018-2020 term of office, including appointments and resignations as of September 9, 2018.

Chief Zzeh Gittlet School Council (Old Crow)

Sophia Flather

Jenna Lord

Christ the King Elementary School Council (Whitehorse)

Andrea Lefebvre

Shanna Epp

Gina Macleod

Kathleen Coventry

Melissa Yu Schott

Joanne Organ

Del Van Gorder School Council (Faro)

Tina Freake

Ted Baker

Matthew Went

Sarah Bowers

Rose Stubbs

Elijah Smith Elementary School Council (Whitehorse)

Jeff Hunston

Sean Smith

Rosemary Waugh-Wilson

Linda Moen

Rachel Sutherland

Eliza Van Bibber School Council (Pelly Crossing)

Jessica Alfred

F.H. Collins Secondary School Council (Whitehorse)

Sandra Journeaux-Henderson

Heather Milford

Russell Knutson

Rosemary Waugh-Wilson

Gùch Tlâ Community School Council (Carcross)

Eileen Wally

Ruby Simons

Corinne Carvill

Gary Johnson

Golden Horn Elementary School Council (Whitehorse)

Kirsten Hogan

Michelle Sicotte

Amber Hirsch

Ashley Salé

Brittanee Stewart

Grey Mountain Elementary School Council (Whitehorse)

Carolynn Potter

Ardeth Evans

Kristi Zychowka

Amanda Ho

Karalee Johnson

Hidden Valley Elementary School Council (Whitehorse)

Lindsay Heynen

Krista Klassen

Ashley Feasby

Jordi Mikeli-Jones

Shannon Whellan

Holy Family Elementary School Council (Whitehorse)

Tammy Sehn

John Williams

Erin Spiewak

Mary Ellen O’Brien

Amy Fry

J.V. Clark School Council (Mayo)

Sarah Paschuk

Kerri Ellis

Jennifer Walters

Jack Hulland Elementary School Council (Whitehorse)

Odessa Epp

Misty Ticiniski

Sheri Graham

Lea Pigage

Desiree Hombert

Don Fitzsimmons

Kluane Lake School Council (Destruction Bay)

Tralee MacDonald

Taylor Penner

Jennifer Asselstine

Nelnah Bessie John School Council (Beaver Creek)

Donna Michaels

Porter Creek Secondary School Council (Whitehorse)

Deanna McLeod

Amanda Leas

Dale Cheeseman

Don Fitzsimmons

Sherry Goodman

Matt Power

William Carlick

Sean Smith

Robert Service School Council (Dawson City)

Cara Macadam

Joanne Sherrard

Cecille Fage

Simon Nagano

Carrie Breneman

Ashley Doiron

Lisa Favron

Coralee Rudachyk

Donna Michon

Ross River School Council (Ross River)

Verna Nukon

Selkirk Elementary School Council (Whitehorse)

Melanie Davignon

Sandy (Alexander) Calhoun

Michelle Boleen

Laura Davidson

Lizamarie Mannen

St. Elias Community School Council (Haines Junction)

Takhini Elementary School Council (Whitehorse)

Jeff Moore

Tantalus School Council (Carmacks)

Graham Tracey

Kevin Underschute

Marsha Staples

Vera Charlie

Sandra Combs

Lorraine O’Brien

Teslin School Council (Teslin)

Kelly Morris

Doug Hogan

Kristyne Geddes

Vanier Catholic Secondary School Council (Whitehorse)

Wanda Robbins

Truska Gorrell

Philip S. Gibson

Charlene Shehnaz Ali

Cynthia Lyslo

Watson Lake School Council (Watson Lake)

Monique Benoit

Tara McIntyre

Jason Kearns

Keith Macleod

Richard Durocher

Charlie Crane

Charles Stevens

École Whitehorse Elementary Council (Whitehorse)

Jeff Wolosewich

Laura Lang

Kelly Milner

Stephanie Mostyn

Amanda Leas

We Need Your Help

How do you like our website? Did you find what you were looking for? We'd like to get your feedback. Send Us Your Comments